Livrare servicii in format electronic pe teritoriul Republicii Moldova

17 octombrie 2019 27

Buna ziua. Avem 2 tipuri de servicii pe care le vom comercializa pe teritoriul Moldovei.
1) Vouchere cu scop unic - vouchere care conform legislatiei din Europa se vand cu TVA, mai exact conform schemei Mini One Stop Shop se vand cu TVA din tara unde se foloseste acel voucher, daca este in Uniunea Europeana, dar cu TVA 0, daca este in afara. ( exemplu : xbox live gold 3 luni);
2) Vouchere cu scop multiplu - vouchere la care nu se stie destinatia finala, nu se stie nici produsul care va fi cumparat, TVA fiind incasat de catre comercianul final atunci cand vinde produsul. Aceste vouchere se vand fara TVA, indiferent daca este in Europa sau in afara Europei (exemplu: paypal 10 euro sau google play 10 euro).

Intrebarea este daca pentru voucherele cu scop unic care sunt purtatoare de TVA trebuie sa ne inregistram cu TVA in Republica Moldova sau daca trebuie sa ne inregistram dupa atingerea unui prag.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Pentru a afla răspunsul la întrebarea ridicată vă recomandăm să adresați o interpelare la Serviciul Fiscal de Stat și/sau Ministerul Finanțelor al RM.
De remarcat că Serviciul Fiscal de Stat oferă consultații gratuite.

Succes.

17 octombrie 2019