Masina cu numere straine dupa starea de urgenta (15 mai)

15 mai 2020 326

Buna ziua, am o masina cu numere de Romania care are aproape implinite cele 180 de zile pe teritoriul Republicii Moldova. acum as vrea sa scot masina de pe teritoriu tarii, dar Romania ieri a anuntat ca nu vor scoate autoizolarea/carantina obligatorie. Exista alte modalitati de a nu primi amenda dupa cele 180 de zile? Am auzit de la cineva ca pot sa las masina in vama si acolo nu se cumuleaza zilele, nu stiu cat de veridica e informatia. Va multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Auto urmează să fie scoasă din țară MD pentru a nu fi calculate zilele, adică înregistrează oficial ieșirea, daca intrați la RO deja cadeți sub incidenta legislației RO.
Puteți apela la numărul info birou a serviciului vamal, care va pot ghida, de regulă sunt receptivi.

15 mai 2020