Masina inmatriculara in RO cu permis MD

10 august 2020 11

Buna ziua. Vreau sa cumpar o masina din Romania si sa o inmatriculez pe fratele meu care detine buletin romanesc. Masina vreau sa o conduc eu. Intebarea este: pot sa conduc masina in Romania fara probleme daca detin permis MD? Daca vreau sa trec vama, imi trebuie procura de la frate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
cel puțin pentru MD nu e necesar procură, dacă nu greșesc, asemănătoare este situația și pentru RO inclusiv traversarea frontierei, detalii despre circulația în RO, urmează sa le obțineți reieșind din studiul legislației acestei țări, verificați pe net, există platforme asemănătoare în RO unde puteți obține detalii.

10 august 2020