Meditații on-line

9 iunie 2019 44

La moment activez ca profesor la o instituție de stat. Dacă mă concediez și doresc pe viitor să predau doar lecții individuale pe skype persoanelor de peste hotare, cum aș putea să legalizez activitatea, să continuie stagiul de lucru și să nu mă consider șomer?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Nicolae.

Una dintre posibilități ar fi obținerea unei patente de întreprinzător.

Toate detaliile le găsiți în Legea cu privire la patenta de întreprinzător: http://www.legis.md/cautare/rezultate/115925

24 septembrie 2019