Moștenire

12 martie 2021 26

Parinții mei au construit casă impreuna. Casa e scrisa pe numele mamei. Suntem 3 copii. Apoi parintii au divorțat. Dupa, tata s-a casatorit a doua oara. Din aceasta casatorie nu a avut copii. In 2016 tata a decedat. Mama nu a perfectat documente pe casa dupa decesul tatalui. Acum dorește sa faca acest lucru. Cum trebuie sa procedeze? Este nevoie sa o cautam (nu stim unde se afla) pe a doua soție a tatalui pentru a perfecta documentele? Multumesc.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Tina, a doua soție nu are nici-un drept la casă/ voi aveți dreptul să împărțiți casa între mama și 3 copii.

13 martie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
La caz, problema constă în faptul că ați omis termenul de adresare pentru a deschide procedura succesorală, acest termen este de 6 luni din data decesului persoanei(în contextul codului Civil de pînă la modificările din 01.03.2019.
Astfel, moștenitori sunteți doar mama dumneavoastră și copii, urmează să vă adresați la notar, dacă... mai detaliat acesta va considera imposibil de a deschide dosarul succesoral pe motiv că este încălcat termenul de adresare adică 6 luni, atunci va fi necesar să vă adresați în judecată cu acțiune pentru a proba acceptarea succesiunii prin intrarea în posesie. Cu o astfel de hotărîre va fi posibil să moșteniți fără careva probleme.

13 martie 2021