Neachitarea unor servicii comunale

16 martie 2023 61

Bună ziua. Unii vecini achită selectiv serviciile comunale (de ex., achită doar apa, energia electrică), dar nu plătesc deservirea ascensorului și energia electrică pentru acesta, iluminarea în scară, fondul de rezervă. Din această cauză se acumulează datorii. Blocul nu este luat la balanța ACC. Cum se poate proceda cu vecinii menționați?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Prestatorul de servicii poate înainta cerere de chemare în judecată privind încasarea datoriei.
Puteți înainta o cerere colectivă (a tuturor vecinilor) prin care solicitați achitarea restanței de către vecini.

16 martie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

cine gestionează blocul, cine este gestionarul blocului locativ, cu cine este încheiat contractul privind deservirea tehnică a ascensorului, de furnizare a energiei electrice în spațiile comune???? gestionarul blocului locativ trebuie să-i notifice să achite datoriile și să-i acționeze în judecată............nu este la balanța ACC??????explicați vă rog......

17 martie 2023