Neplata pensiei alimentare

14 octombrie 2019 138

Bună ziua. Fostul soț nu achita pensia alimentară deja de mai mult de 1 an. Titlul executoriu se afla la executorul judecătoresc. A fost dat în judecată pe art. 318 alin. 1 și 319 alin. 1 CC, a fost declarat vinovat și i-a fost aplicată amendă. Asta este tot ce s-a făcut. Ce se poate de făcut în continuare (ședința a fost tocmai în iunie). Sa scriu o cerere repetată la executorul judecătoresc ca să fie citat repetat? Se ocupa executorul in continuare de acest document? Cum sa verific daca fostul soț a plătit amenda?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Tot ce trebuie să faceți este să adresați executorului judecătoresc o cerere prin care să solicitați repetat luarea măsurilor de rigoare intru executarea documentului executoriu și anume prin aplicarea măsurilor asigurătorii mai aspre inclusiv interdicția de a părăsi țara.

Urmează să știți că neplata pensiei alimentare timp de un an... mai detaliat este temei de decădere din drepturile părintești potrivit Codului Familiei.

14 octombrie 2019