Pensia alimentara ce trebuie achitata de cineva care e plecat in Israel

3 februarie 2020 122

Ajutati-ma, va rog! Sotul unei surori de-ale mele este plecat de 2 ani si ceva in Israel, acolo si-a gasit o iubita si din acel moment nu trimite niciun ban acasa. Iar aici il asteapta 5 copii, care trebuie intretinuti, hraniti, imbracati si incalziti! Sora vrea sa ceara prin judecata sa achite pensia alimentara. Poate sa o ceara in functie de salariul pe care il primeste el acolo? Mentionez faptul ca ea nu are nicio dovada in privinta marimii salariului pe care il primeste el acolo, are doar niste chitanţe cu o vechime de un an jumate.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Pentru a solicita pensia de întreținere în funcție de salariu, este necesar să prezentați probe ce dovedesc salariu sau venitul soțului.

Având în vedere că soțul este plecat peste hotare, lucrează cine știe unde, este practic imposibil să obții astfel de document.

Instanța ar putea lua în considerare unele transferuri de peste... mai detaliat hotare (dacă asta aveți în vedere prin chitanțe).

Totuși asta nu constituie o probă ce dovedește veniturile persoanei.

3 februarie 2020