Permis de conducere

1 august 2024 0

Buna ziua. Poate fi aplicata vreo sanctiune contraventionala persoanei care conduce un automobil cu cutie mecanica, avand permis pentru automobilele cu cutie automata? Am vazut aici pe site raspunsul unui avocat la tema data, care sustine ca este discutabil, deoarece in art. 231 Cod Contraventional la definirea categoriei nu este mentionata cutia de viteza, ci masa maxima a mijlocului de transport si numarul de locuri. Prin urmare, nu este prevazuta in mod explicit o sanctiune pentru conducerea unui vehicul cu alt tip de cutie, in cazul in care automobilul se incadreaza in categoria pentru care soferul detine permis de conducere.
Poate fi calificata fapta mentionata conform art. 438 alin. (1) lit. b Cod Contraventional?
Articolul 438. Înlăturarea de la conducerea vehiculului

(1) Persoana care conduce un vehicul este înlăturată de la conducere dacă:
b) asupra dreptului de a conduce vehicule pe numele său sunt aplicate restricții de conducere;

In orice caz, nu am gasit nicaieri vreo sanctiune concreta pentru aceasta fapta. Cunosc ca pe partea verso a permisului este o mentiune la categoria "restrictii", dar in CC sau in vreo hotarare de guvern nu am gasit ceva concret.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut,

Întradevăr, Codul Contravențional omite să reglementeze concret aspectul de care dvs vă interesați.

Legislația actuală face referire la faptul că un permis de conducere trebuie să fie valabil pentru categoria de vehicul pe care șoferul îl conduce. Astfel, dacă permisul indică o restricție la vehiculele cu cutie automată, conducerea unui vehicul... mai detaliat cu cutie manuală poate fi considerată o încălcare a condițiilor permisului, ceea ce poate atrage sancțiuni.

În mod practic, acest lucru este interpretat ca o conducere fără a deține permisul corespunzător pentru vehiculul respectiv, iar aceasta poate fi sancționată conform Codului Contravențional al Republicii Moldova

15 august 2024