Persoana fara permis de conducere oprit de ăpolitie in stare de ebrietate

25 ianuarie 2020 143

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, care sunt consecintele dupa ce o persoana care nu detine permis de conducere a urcat la volan in stare de ebrietate, a fost oprit de poliție si testul a aratat 0,50 in aerul expirat?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Îi va fi aplicată o amendă contravențională pentru conducerea mijlocului de transport fără permis, iar cu privire la starea de ebrietate va fi deschis un dosar penal și retras permisul de conducere.

Articolul 2641. Conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat sau în stare de... mai detaliat ebrietate produsă de alte substanţe

(1) Conducerea mijlocului de transport de către o persoană care se află în stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat sau în stare de ebrietate produsă de substanțe stupefiante şi/sau de alte substanţe cu efecte similar

se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.

25 ianuarie 2020