Pilon de electricitate instalat samavolnic de vecin

2 iulie 2021 37

Bună ziua, stimați juriști. Recent am procurat un teren pentru construcția casei, iar pe terenul în cauză, chiar în mijlocul acestuia, este un pilon de electricitate, pe care l-a instalat samavolnic vecinul fără a avea acordul fostului proprietar. Vecinul recunoaște acest fapt și explică că l-a instalat chipurile temporar aproximativ 15 ani în urmă. Acum, însă, refuză să-l demonteze, iar noua pilonul menționat ne încurcă la construcția casei. Cum să procedăm și unde să ne adresăm ca să-l impunem pe vecin să-și ia pilonul de pe terenul nostru, care este proprietate privată. Mulțumesc frumos pentru orice sugestie.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Irina, v-a fi ok dacă chestiunea dată să fie rădicată la primărie și Union Fenosa, ei pot să decidă ce să faceți cu acest pilon, încaz dacă ei refuză să ee măsurile necesare, demolați pilonul.

3 iulie 2021