Plecarea peste hotare cu un parinte

5 mai 2020 210

Buna ziua. Eu nu sunt casatorit cu mama copilului meu de 4 luni, care poarta familia mea. Ea vrea sa plece cu copilul peste hotare. Poate ea sa plece fara acordul meu? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Da poate, însă, pentru stabilirea domiciliul permanent al minorului peste hotare este necesar acordul legalizat notarial al ambilor părinți.
În cazul în care Dvs refuzați mama copilului va fi în drept să conteste refuzul Dvs în instanța de judecată.

Succes.

6 mai 2020