Poate o institutie publica de invatamint sa beneficieze de serviciile unui avocat contra plata?

31 iulie 2016 43

Institutia publica de invatamint a fost data in judecata de catre un angajat. Intrebarea este - se poate beneficia de serviciile unui avocat, remunerat din bugetul institutiei?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Puteti beneficia ...tine de competenta institutiei alegerea unui avocat ...in lipsa reprezentantilor (juristi) .

1 august 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut,
Instituția publică se consideră persoană juridică de drept public.
Totodată, contractele de asistență juridică nu sunt incluse în categoria contractelor exceptate de la procedura achizițiilor publice.
Din aceste considerente, susțin poziția că instituția de învățământ urmează să parcurgă procedura achiziției publice a serviciilor de consultanță juridică, în conformitate cu Legea nr. 131/2015
Desigur,... mai detaliat urmează să se aplice Legea menționată, doar dacă valoarea Contractului depășește indicii prevăzuți la art. 2 din Lege - 80 000 lei fără TVA

1 august 2016