Pot desfășura activitatea descrisă în baza patentei?

21 iunie 2021 73

Bună ziua. As dori sa aflu daca pot activa oficial în baza patentei in domeniul meu, intrucat in lege nu am găsit un răspuns clar. Eu croiesc și cos, însă nu îmbrăcăminte și acoperăminte pentru cap (cum este specificat in lege), ci croiesc și cos diverse elemente decorative, cum ar fi pernuțe decorative pentru pat și canapele, plapume, prosoape, păpuși și jucării de interior, diverse elemente de decor pe perete pe baza textila și altele. De asemenea, confecționez broderii personalizate pe toate creațiile mele. Întrebarea mea rămâne daca pot activa oficial în baza patentei pentru croitul, cusutul și comercializarea lucrărilor efectuate de mine? Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
vedeți legea, iar la final, în anexă este înscris genurile de activitate pe care le acoperă
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=121971&lang=ro#

22 iunie 2021
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pot adauga la spusele colegului meu ca, în Anexa indicată punctul 2.9 ( Cusutul, tricotarea şi reparaţia îmbrăcămintei şi acoperămintelor pentru cap şi comercializarea) aveți dreptul de a desfășra activitățile enumerate de Dvs. astfel încît ele sunt expres prevazute de prezenta lege și anexa indicata.
Mult succes.

22 iunie 2021