Pot legaliza cumva adoptia mea, daca am deja 44 ani?

12 iulie 2017 141

Am fost "luata de suflet" la varsta de 8 ani fara nici o procedura legala, adica nu am nici un certificat de adoptie. Acum am 44 ani, pot legaliza acum acest raport de adoptie?

Jurist comments 1

Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Inga.

În conformitate cu art.10 alin. (1) din Legea cu privire la regimul juridic al adopției persoana poate fi adoptată doar pînă la împlinirea vîrstei de 18 ani.

Dacă adopția ar fi fost înregistrată la organele de stare civilă dar s-au pierdut asemenea înscrisuri ați fi putut depune în... mai detaliat instanță de judecată cerere privind constatarea faptului înregistrării adopției în baza art. 281 alin. (2) lit. c) Cod de Procedură Civilă.

12 iulie 2017