Pot pierde proprietatea daca chiriasii traiesc mai mult de 3 ani ?

6 februarie 2019 54

Buna ziua. Detin un bun imobil in care locuieste deja de 3 ani o familie. Poate aparea riscul sa pierd proprietatea? Chirie lunara nu achita. Multumesc aniticipat.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Victoria, exista un contract in baza caruia ei locuiesc in apartament? Dvs., nu o sa pierdeti dreptul de proprietate asupra bunului dvs., doar prin simplu fapt ca acolo stau gazdasi.

6 februarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Victoria,
Darea în locațiune a bunului imobil nu presupune transmiterea dreptului de proprietate în ansamblu către chiriaș. De menționat că contractul de locațiune poate fi încheiat pentru un termen de 99 ani și aceasta nu presupune că la finisarea termenului pentru care a fost încheiat proprietar devine chiriașul.

6 februarie 2019