Pot pleca in Rusia cu copil de 11 luni fara procura de la tatal copilului, dar in vizita la el?

3 mai 2017 63

Pot pleca in Rusia cu copil de 11 luni fara procura de la tatal copilului? Suntem in casatorie si plecam in vacanta la el.

Jurist comments 1

Ana Galus
  • Avocat

Buna, Nadejda!

Copilul minor poate iesi peste hotarele Moldovei, in baza pasaportului sau individual, insotit de unul dintre parinti, fara a fi necesara o procura din partea celuilalt parinte.

Atentie insa! Daca iesirea are drept scop stabilirea minorului cu domiciliu permanent in strainatate, atunci este necesar consimtamintul legalizat notarial al... mai detaliat parintilor.

Legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova nr. 269-XIII din 9 noiembrie 1994:
Articolul 1. Dreptul de ieşire şi intrare în Republica Moldova
[...]
(2) Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.
[...]
(4) În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali – consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.

Astfel, pentru a evita orice neplaceri, asigurati-va ca puteti demonstra scopul calatoriei in scop de odihna si nu in scop de stabilire cu traiul.

Succes!

3 mai 2017