Pot recupera permisul inainte de termen?

20 iunie 2017 103

Buna ziua, am fost reținut de poliția rutieră cu 17 mlg in aer si am avut judecată si la Ungheni si la Balti, dar oricum mi s-a luat permisul pe 2 ani si amenda 3000 lei.... pina acuma nu am avut nici o încălcare ... pot recupera permisul inainte de termen?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Nu

20 iunie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Aşa numita "reabilitare judecătorească" nu funcţionează în sfera contravenţională (sferă care include fapta de care aţi fost învinuit - conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate cu grad minim (art.233 Cod contravenţional)). Aceasta înseamnă că indiferent de comportamentul ulterior al dstră, exprimat, inclusiv, în abţinerea de la săvârşirea unor... mai detaliat noi fapte contravenţionale, nu puteţi fi reabilitat. Cu alte cuvinte, cât de exemplar nu aţi fi ulterior săvârşirii faptei pentru care aţi fost sancţionat, pedeapsa sub forma privării de dreptul de a conduce mijloace de transport urmează a fi executată 2 ani de zile, nefiind posibil eliberarea permisului de conducere până la expirarea integrală a acestui termen.

Aşa numita "reabilitare judecătorească" funcţionează doar în sfera penală şi, care vizează antecedentele penale ale persoanei condamnate.

20 iunie 2017