Pot sa ma declar insolvabil?

17 ianuarie 2020 71

Buna ziua. Ajutati-ma, va rog: am avut firma si magazin, iar acum am datorii la credite si nu le mai pot plati. Pot sa ma declar insolvabil? Am aflat neoficial ca m-au dat in cautare pentru datorii. E posibil asa ceva?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua M,

În cazul în care toate contractele au fost încheiate pe compania Dvs și pentru neceistățile companiei, atunci pentru datorii răspunde compania.

Dar există și răspunderea subsidiară a administratorului. Trebuie de analizat toate nuanțele cauzei Dvs pentru a vedea daca este aplicabila.

Cu privire la insolvență, sigur, compania Dvs poate să... mai detaliat se declare insolvabila in caz ca este supraîndatorată.

Cu privire la darea în cautare, e puțin probabil. Dar trebuie de văzut toate circumstantele cauzei Dvs.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

18 ianuarie 2020