Pretinsă datorie la operator de telefonie mobilă

15 mai 2023 24

Bună ziua. Am solicitat un credit la o bancă comercială, dar am fost refuzat pentru că aș avea o datorie de aproximativ 4.000 lei la un operator de telefonie mobilă, veche din 2015. Nu cunosc nimic despre datoria menționată, muncesc oficial în țară de mai bine de 4 ani și nu am fost contactat vreodată în privința acestei pretinse datorii. Cum pot să clarific această situație?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Adresați-vă la un operator de istorii creditare pentru a primi un un raport referitor la istoria creditară a dumneavoastră. Identificați la ce operator aveți datoria și clarificați cu acesta din ce și cum s-a format datoria. Deja în dependență cum rezolvați problema datoriei cu operatorul de telefonie, dacă s-a produs... mai detaliat vre-o eroare, puteți solicita operatorului să modifice datele din istoria de creditare a dumneavoastră.

16 mai 2023