Privatizarea apartamentului

31 ianuarie 2021 12

Care sunt drepturile mele daca privatizez apartamentul? Fara acordul meu, e posibil sa vanda apartamentul?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Privatizarea apartamentului presupune dobândirea dreptului de proprietate asupra lui, prin urmare dvs sunteți proprietarul exclusiv care decide soarta apartamentului și nimeni nu poate efectua careva acte de dispoziție în privința acestuia.

Dacă la privatizare au mai participat careva persoane și dvs dețineți cotă-parte asupra acestuia atunci co-proprietarii nu pot... mai detaliat vinde cota lor parte fără a respecta dreptul de preemțiune a tuturor co-proprietarilor.

1 februarie 2021