Privatizarea terenului aferent casei de locuit

7 noiembrie 2021 389

Buna ziua. Familia noastra detine un teren aferent casei de locuit din anul 1929, procurat de strabunicii nostri, avem si documente româneşti. De mulţi ani depunem la primarie cereri pentru privatizare, dar din pacate sau suntem refuzati cu invocarea art.4 din Codul Funciar al R.M. (nu se întorc pamanturile fostilor proprietari sau urmasilor lor), sau ne propun numai jumatate de teren, iar restul la licitatie. In 2014 CMC printr-o decizie aproba planul cadastral unde apar 2 drumuri. Un drum întretaie constructia in jumătate (pentru constructie se achita impozit imobiliar), iar alt drum trece sub peretii casei. Cererea noastra pentru privatizare se afla în acest timp în primărie. Tot acest timp am avut o avocata care pretindea ca se ocupa cu cazul nostru, ne spunea ca documentele practic sunt gata. A cerut 2.500 euro şi cu aceasta s-a terminat, nici de ea nu putem da şi nici documente nu avem. Poate doamna avocata este pe aceasta platforma. Spuneti-mi ce putem face? Poate cineva sa ne ajute?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua, mă contactați și voi încerca să vă ajut. Urmează să studiez toate actele pentru a vă oferi un răspuns.

10 noiembrie 2021