Proces-verbal de constatare a contravenției

1 iunie 2018 495

Bună ziua, stimați juriști. Astăzi dimineață am fost oprit de către inspectorii de patrulare, pe motivul încălcării limitei de viteză. Mi-a fost aplicată amendă contravențională, am semnat în procesul-verbal precum că nu am obiecții.
Totuși, am mai răsfoit codul contravențional și câteva site-uri în domeniul juridic, și am observat că în calitate de anexă la procesul-verbal trebuie să fie în mod obligatoriu proba materială. Prin urmare, deși în procesul-verbal este indicat în calitate de anexă fotografia încălcării, caatare nu a fost anexată la copia primită de mine. Poate fi contestat oare un astfel de proces-verbal în condițiile în care am semnat precum că nu am pretenții și mai ales ținând cont de mențiunea procesului-verbal că la respectivul act este anexată proba foto. Mersi mult anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
E problematic de dat un răspuns de e 100%, dar inscripția precum nu sunt obiecții o să vă joace festa.
Totodată, anexa despre care spuneți, va fi inclusă în dosarul contravențional ulterior cînd va fi descărcat de pe dispozitivul ce a efectuat captura foto, astfel în instanță va fi prezentată.
Sigur... mai detaliat pot fi identificate și alte motive ce ar putea duce la nulitate, din păcate totul este relativ.

1 iunie 2018