Proces-verbal întocmit de INP

9 decembrie 2018 79

Am fost oprit de agenții de patrulare, mi-a fost întocmit proces verbal in baza art. 240 al.1, mai precis nu am acordat prioritate indicatorului STOP. Nu am cum sa confirm nevinovația mea, cu toate ca am făcut STOP. Agentul de patrulare mi-a prezentat un video facut cu telefonul sau personal in care nu se vede nimic, deoarece era in jurul orelor 21:00. As dori sa știu cât timp durează sa contest procesul-verbal, deoarece trebuie sa plec peste hotare in decurs de o luna. Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Contestația se depune în termen de 15 zile la Inspectoratul din care face parte agentul constatator.
După asta, examinarea cauzei in sedinta de judecata poate avea loc si la distanță de 1, 2 sau chiar 3 luni de la depunerea contestației.

Puteti afla de pe pagina web a... mai detaliat instantelor judecătorești, data sedintei (veti primi și citație la domiciliu).
Si respectiv, piteti delega un avocat sa va reprezinte.

9 decembrie 2018