Procesul de adoptie

5 ianuarie 2019 27

Ajutati-ma va rog, am si eu o intrebare, poate fostul sot la notar sa se refuza de dreptul de parinte si sa-i transmita dreptul de parinte sotului initial? Sau care e procedura corecta?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Maria,
Nu exista o asemenea procedura precum renunțarea la drepturile părintești.
In cazul în care tată al copilului este un alt bărbat urmează sa depuneți o cerere de chemare în judecată privind contestarea paternității, sa efectuați o expertiza ADN, ARN, sa prezentați toate probele necesare și dacă se confirmă instanța... mai detaliat de judecată va emite o hotărâre prin care va dispune radierea lui X de la rubrica tată din actele de stare civila ale copilului și din registrele de stare civilă.
Dupa aceasta mergeți cu tatăl de facto al copilului la oficiul stării civile și depuneți o declarație prin care acesta recunoaște paternitatea.

6 ianuarie 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua în situația dvs nu există nici o soluție de intreprins.

6 ianuarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

În cazul în care "fostul soț" nu este de facto tatăl copilului, unul din părinți poate contesta paternitatea, iar dacă expertiza aceasta o demonstrează atunci soluție este.
Cel mai simplu e sa faceți mai întâi expertiza ADN.
Asemenea expertize se efectuează la Centrul de Medicină Legală, Briomed, Centrul de Diagnostic German(aceștia preiau... mai detaliat proba și efectuează testul nemijlocit în Germania).

6 ianuarie 2019