Procura pe automobil

17 septembrie 2020 40

Buna ziua. Cativa ani in urma fratele meu a cumparat o masina si a facut procura pentru vanzare-cumparare. Dupa un timp mi-a dat masina mie si mi-a facut procura. De atunci procurile au expirat, vanzatorul nu este in tara. Revizia tehnica si asigurarea sunt pe numele meu. Eu acum pot vinde masina, daca nu am procura?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Vinzare prin eliberarea unei procuri nu există ca principiu.
Rezultîd din cele enunțate, nu sunteți proprietarul, astfel nu aveti drept de vinzare, maxim puteți folosi automobilul.
Fostul proprietar poate inclusiv sa va ceara auto innapoi.

17 septembrie 2020