Procurarea casei părintești

13 februarie 2022 54

Bună ziua. Pot procura casa părintească, în cazul în care mai am o soră, iar ea e de acord ca eu cu familia mea să rămânem în casa părintească, în schimbul unei sume de bani, care ar reprezenta partea ei de moștenire? Părinții sunt de acord, ei se vor muta cu traiul în altă parte. Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Ion, ești interesant , voi ați ajuns să cumpărați casele unul de altul, dar nu s-a putut să mergeți la o altă tranzacție cadou, sora are și ea dreptul la moștenire, ea o să primească o recompensă, cum ați convenit. Tot v-a fi o variantă.

13 februarie 2022