Procurarea unui apartament în rate

12 iunie 2018 111

Dacă vreau sa iau un apartament în rate dar înțelegerea sa o fac cu stăpânul, adică banca sa ii plătească apartamentul și eu ca nou proprietar sa plătesc la bancă, este asa opțiune la noi în Moldova?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
Există o soluție.
Dvs contractați un credit ipotecar de la bancă, iar în contractul de credit îpotecar indicați ca banca să transfere banii că Vânzător pentru prețul bunului imobil sau banca să-i ofere Vânzătorului o garanție.

13 iunie 2018