Reducerea statelor de personal

31 martie 2020 369

Buna ziua. Activez la o intreprindere cu capital strain. In legatura cu reducerea statelor de personal, conform art. 86 (c) din Codul Muncii, angajatorul a emis ordin de preavizare a personalului cu 2 luni înainte de reducerea statelor de personal si a oferit o zi lucrătoare pe săptămână cu menţinerea salariului mediu pentru căutarea unui alt loc de muncă. In acest caz angajatorul mai achita indemnizatiile de concediere? Angajatorul refuza sa ne achite indemnizatiile motivind ca ne-a instiintat cu 2 luni inainte de concediere si ne ofera o zi libera in saptamâna pentru a cauta un alt loc de muna. E obligat angajatorul sa achite indemnizatiile sau e la dorinta?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Rodica,

Codul Muncii prevede că:

Salariaţilor concediaţi în legătură cu reducerea numărului ori a statelor de personal la unitate li se garantează:
a) pentru prima lună, plata unei indemnizaţii de eliberare din serviciu egală cu mărimea sumată a unui... mai detaliat salariu mediu săptămînal pentru fiecare an complet lucrat la unitatea în cauză, dar nu mai mare decît șase salarii medii lunare și nu mai mică decît un salariu mediu lunar.
b) pentru a doua lună, plata unei indemnizaţii de eliberare din serviciu egală cu cuantumul salariului mediu lunar dacă persoana concediată nu a fost plasată în cîmpul muncii;
c) pentru a treia lună, plata unei indemnizaţii de eliberare din serviciu egală cu cuantumul salariului mediu lunar, dacă persoana concediată nu a fost plasată în cîmpul muncii;
d) la lichidarea unităţii, prin acordul scris al părţilor, achitarea integrală a sumelor legate de concedierea salariatului pe toate 3 luni, la data concedierii.

Respectiv argumentul angajatorului nu este valabil. Legea prevede că aceasta este o garanție care urmează a fi acordată salariatului.

31 martie 2020