Relaltii sexuale intre minori

11 decembrie 2019 79

Un baiat de 14 ani si o fata de 13 ani au intretinut relatii sexuale, dar ambii au fost de acord. Pot aparea probleme aici?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

Baiatul in cauza nu este subiect al infractiunii in sensul art. 21 Cod penal din motiv ca dansul nu a savarsit vreo infractiune enumerata expres in art. 21 alin. (2) Cod penal, ori art. 174 nu este prevazut in acest alineat. Mai mult ca atat este si alin.... mai detaliat (2) din art. 174.

Potrivit art. 174 Cod penal: Raportul sexual cu o persoană care nu a împlinit vîrsta de 16 ani

(1) Raportul sexual altul decît violul, actele de penetrare vaginală, anală sau bucală și altele, comise asupra unei persoane despre care se știa cu certitudine că nu a împlinit vîrsta de 16 ani,
se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 7 ani.

(2) Persoana care a săvîrşit fapta prevăzută la alin.(1) nu este pasibilă de răspundere penală dacă este la nivel apropiat cu victima în ceea ce priveşte vîrsta şi dezvoltarea fizică şi psihică.

12 decembrie 2019