Restituirea avansului si sumei de gaj

5 august 2019 99

Buna. La data de 2.08.2019 am semnat un contract de chirie pe termen de un an cu cei de la o agentie. Contractul respectiv nu contine nici o stampila sau semnatura si este complectat partial deoarece stapinii urmau sa elibereze apartamentul pe data de 8.08.2019. Din motiv ca stapinii nu au dorit sa contribuie la imbunatatirea locuintei, am refuzat aceasta chirie. Stapanii refuza sa intoarca banii, adica 400 Euro achitati pe data de 2.08.2019.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Urmează a fi studiat contractul pentru a identifica condițiile re refuz cît și penalitățile în acest sens, doar după studierea contractului va fi posibil de a furniza informații suplimentare, or, în linii generale, aveți dreptate, însă, plata efectuată este arvună sau avans, deoarece și efectele juridice sunt diferite.

6 august 2019