Ridicarea placutelor de inmatriculare

30 iulie 2024 0

Buna! Doi ani in urma am procurat un autoturism. Cand l-am inregistrat la ASP, mi-au eberat un pasaport tehnic gresit. Autoturismul este dotat din uzina cu 3 locuri, dar in pasaportul tehnic sunt indicate doar 2. Am fost oprit de agentii de politie, care mi-au ridicat placutele de inmatriculare si mi-au aplicat 3 puncte de penalizare. Umblu de 2 zile sa le recuperez. Placutele au fost trimise in alt oras. Am fost acolo si mi-au spus sa vin cu autoturismul la ei ca sa-l examineze. Daca ma pornesc cu automobilul fara placute de inmatriculare, voi fi oprit si amendat. Cum sa procedez in acest caz? Mersi mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Folosiţi serviciile unei platforme (evacuator) pentru transportarea automobilului.

30 iulie 2024