Salarizare în caz de cumul

19 septembrie 2018 81

Bună ziua. Sunt cadru didactic, care am activat în aceeași instituție de învățământ 21 ani. De 1 an activez și ca specialist principal în cadrul Direcției de învățământ. Vă rog să-mi răspundeți la următoarele întrebări:
1. Care este treapta de salarizare pentru mine, ca funcționar public în domeniul educației, dacă am vechime în același domeniu (nu ca funcționar public), 21 ani?
2. Cum trebuie să fiu remunerată ca cadru didactic, angajată prin cumul? În instituție nu mi se calculează vechimea, nici gradul didactic. Mi se achită 51 lei, ca pentru ora înlocuită, respectiv nu beneficiezi nici de concediul anual. Vă mulțumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Din păcate este un domeniu specific, pentru informații mai concrete, încercați să contactați sau să înaintați o cerere scrisă față de inspecția mincii pentru a vă clarifica situația
https://ism.gov.md/ro/content/contacte
Din păcate nu putem să le știm pe toate.

20 septembrie 2018
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua!

Pentru funcția de specialist principal în cadrul Direcției de învățământ, treapta de salarizare va fi treapta I – ca funcţionarilor publici cu o vechime în serviciul public realizată de pînă la 2 ani; (Legea cu privire la sistemul de salarizare a funcționarilor publici). Cu părere de rău,... mai detaliat se va lua în calcul doar vechimea în muncă în calitate de funcționar public, cei 21 de ani de activitate didactică nu vor fi calculați.

Ce ține de funcția dvs. de cadru didactic trebuie să se ia în calcul și vechimea în muncă de peste 20 ani, astfel pe lîngă salariu de bază se acordă spor la salariu pentru vechime în muncă (Legea cu privire la salarizarea în sector bugetar).

24 septembrie 2018