Schimbarea traiului minorului

19 septembrie 2017 47

Parintii prin hotarirea judecatoreasca au fost divortati. Ulterior, tot prin hotarire judecatoreasca, s-a decis ca copilul ramas in grija mamei sa primeasca "alimente" pina la majorat. Recent mama a lasat copilul, initial sorei sale, ulterior copilul de 7 ani a fost preluat de la vecine, si a plecat la munca dupa hotarele RM. Tatal a preluat grija asupra minorului, insa considera ca a decazut necesitatea de a achita "alimente". Va rugam sa ne ajutati cu enumerarea prevederilor legale in vederea adresarii unei cereri instantei de judecata si stabilirea traiului copilului cu tatal sau precum si stabilirea unei pensii alimentare platite de mama copilului. P.S. desi tata a platit "alimentele", in luna septembrie, el a pregatit copilul de scoala, iar la moment de facto ingrijeste de copil si suporta cheltuielile legate de educare si cresterea acestuia.

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adresati-va in instanta de judecata pentru stabilirea domiciliului si incasarea pensiei de intretinere in favoarea tatalui, invocind circumstantele enumerate !
In cadrul examinarii cauzei demers la politia de frontiera pentru elucidarea lipsei mamei , in rapirt cu ingrijirea copilului !

19 septembrie 2017