Sechestrarea masinilor din cauza neachitarii datoriei la stat

10 iunie 2018 26

Sotul are o datorie la stat. Ea trebuie achitata lunar. Dar 2 luni nu a achitat. Dupa care, sotul a aflat ca masinile sunt sechestrate.
Intrebarea:
1. Masina sechestrata are dreptul de a parasi tara?
2. Sotul mai are dreptul de a pune ceva (o platforma) pe numele lui?
Va rog frumos sa ma ajutati.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Auto nu a foat ridicat de poliție sau de creditor?
Mașina cu interdicții nu va putea părăsi țara.
Este posibil de a înregiatra pe numele soțului oricare alte binuri noi, însă, problema e ca daca mai întîrziați cu plățile, bunurile o sa fie plasate sub arest, posibil chiar cu ridicarea acestora,... mai detaliat iar în caz că datoria este mare, atunci bunurile pot fi scoase si la licitație pentru vînzare. Din aceste considerente aș sugera să nu o faceți.

6 septembrie 2018