Шум под окнами

5 iunie 2019 45

Добрый день. Мы живём в многоэтажке, было очень спокойно и тихо. Пока не открылась фабрика стеклопакетов под окнами. Начался АД! Утром в 7 шум трактора, вечерами бывает и до 23 работают. Куда нам обратиться и имеют ли право они под окнами жилих домов открывать фабрику? Спасибо.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În primul rând sunteți în prezența unei poluări fonice, astfel, există limite care urmează a fi luate în calcul la amplasarea unor asemenea mecanisme.
Începeți cu o scrisoare informativă față de companie, dacă nu e efect, atunci scriți o plîngere la poliție pentru tulburarea liniștii, urmînd a fi efectuată o... mai detaliat ieșire la fața locului și întocmirea unui proces contravențional și aplicare a unei amenzi.
În caz că nici asemenea acțiuni nu își au rostul, puteți înainta o acțiune în instanță, cu efectuarea unei expertize privind mărimea poluării fonice, adică decibelii constatați, dacă nu greșesc, maximul este de 30 pe timp de noapte. În acțiune solicitați remedierea problemei, sau încetarea acestor acțiuni.
Buna ziua,
dacă e să analizăm din punct de vedere a decibelilor, situația e următoarea
n RM, la moment, norma admisibilă în zonele locative este de 55 decibeli pe timp de zi. Pentru timpul de noapte este mai strict - norma maxim admisibilă constituie 45 decibeli. În locuinţe, norma admisibilă este de 40 decibeli ziua, iar noaptea cu zece decibeli mai puţin.

pentru informații suplimentare vă puteți adresa la Centrul Municipal de Sănătate Publică cu plîngere pentru a efectua un control privind respectarea normelor.
Puteți acționa în instanță pentru incetarea situației, dacă nu va fi posibilă soluționarea amiabilă.

5 iunie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Puteți depune o plîngere la poliție
Articolul 357. Tulburarea liniştii
(1) Tulburarea liniştii în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare... mai detaliat cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă a aparatajului audiovizual în locuinţe sau în locuri publice, alte acţiuni similare,
se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.
(2) Efectuarea lucrărilor de reconstrucţie sau a altor lucrări, însoţite de zgomot, în încăperile din blocurile locative de la ora 18 pînă la ora 8
se sancţionează cu amendă de la 12 la 30 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

5 iunie 2019