Stabilirea graficului de întrevedere cu copilul

25 septembrie 2018 2158

Care este procedura de stabilire a graficului de întrevedere cu copilul? Menționez că nu suntem căsătoriți oficial, copilul e în familia tatălui, acum acesta a depus cerere la asistența socială să i se facă grafic. E posibil așa sau doar prin instanță de judecată?

Jurist comments 6

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Aliona,

Da, este posibil.

Se recomandă ca cererile cu privire la elaborarea graficului de întrevederi să
se examineze în ședință, cu participarea ambelor părți, pentru a oferi
părinților posibilitatea de a prezenta Comisiei argumente suplimentare în
partea ce ține de pretențiile invocate.

După examinarea cauzei autoritatea tutelară va emite o decizie motivată cu
referire la... mai detaliat graficul de întrevderi întocmit în care vor fi descries următoarele
aspecte: circumstanţele cauzei care au fost constatate în cadrul ședinței de
audiere, probele pe care se întemeiază concluziile comisiei privitoare la
aceste circumstanţe, argumentele invocate de comisie la stabilirea graficului
de întrevederi, legile de care s-a călăuzit Comisia.

25 septembrie 2018
Aliona Țurcanu

Mersi de răspuns, dar aș vrea să știu dacă pot să cer ca să se vadă doar o oră în ziua de sâmbătă și doar în prezența mea, copilul are 3 ani, frecventează grădinița și nu aș vrea să i se încurce graficul, vreau în prezența mea, fiindcă nu am... mai detaliat încredere în el, rar vine să o vadă și nu ajută cu nimic.

25 septembrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dvs., puteți să solicitați, însă autoritatea tutelară o să aprobe graficul întrevederilor, ținând cont și de solicitările celuilalt soț. Totodată, dvs., puteți să veniți în fața autorității tutelare cu un acord încheiat între ambii soți cu privire la graficul întrevederilor.

25 septembrie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doamna Aliona urmează să înțelegeți că ambii părinți au Drepturi și obligații egale față de copiii săi minori de accea dvs nu puteți pretinde la asemenea cazuri.

26 septembrie 2018
Aliona Țurcanu

În cazul meu, consider că am mai multă prioritate, întrucât eu îmi îndeplinesc toate obligațiile, față de tată, care își cere drepturile iar responsabilitățile nu le îndeplinește. Înțeleg destul de bine că ambii suntem în drepturi egale,dar și responsabilitățile la fel ar trebui să fie egale, însă la noi se... mai detaliat pune accent doar pe drepturile, de obligațiuni se uită cu părere de rău

26 septembrie 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform al. 1-2, art. 64, Codul Familiei:

Articolul 64. Exercitarea drepturilor părinteşti în cazul
cînd părinţii locuiesc separat
(1) Părintele care locuieşte împreună cu copilul nu are dreptul să împiedice contactul... mai detaliat dintre copil şi celălalt părinte care locuieşte separat, cu excepţia cazurilor cînd comportamentul acestuia din urmă este în detrimentul intereselor copilului sau prezintă pericol pentru starea lui fizică şi psihică.
(2) Părinţii au dreptul să încheie un acrod privind exercitarea drepturilor părinteşti de către părintele care locuieşte separat de copil. Litigiile apărute se soluţionează de către autoritatea tutelară teritorială, iar decizia acesteia poate fi atacată în instanţa judecătorească, care va emite hotărîrea respectivă. Părinţii pot, din iniţiativă proprie sau la recomandarea autorităţii tutelare teritoriale, să se adreseze unui mediator pentru soluționarea litigiului...

În cazul Dvs., importantă este formularea: „...cu excepţia cazurilor cînd comportamentul acestuia din urmă este în detrimentul intereselor copilului sau prezintă pericol pentru starea lui fizică şi psihică...” deci, există temei legal de a înterzice contactul cu minorul dacă se constată un comportament necorespunzător.

Servus

26 septembrie 2018