Taxa de salubrizare exagerata

29 iulie 2024 0

Buna ziua. La noi in sat a fost introdusa o taxa de salubrizare de 150 lei de persoana. Cu toate acestea, nu au creat conditii, nu a fost instalat nici macar un tomberon, o data pe saptamana circula un tractor prin sat si strange deseurile. Noi aproape ca nu avem gunoi, putem si singuri sa-l ducem pana la gunoiste, care nu e departe. Se poate de facut ceva cu taxa mentionata, poate macar s-o micsoram? Noi cum suntem trei persoane, prin urmare trebuie sa platim 450 lei, ceea ce mi se pare exagerat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua dl. Gheorghe, DVS sunteți în drept să faceți cunoștință cu decizia emisă de primărie pentru a o contesta mai departe, la executivul raional sau în istanță.

29 iulie 2024
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Axa de salubriza nu e pentru a vă instala tomberoane ci pentru a întreține curățenia pe străzile din sat. Cu părere de rău nu prea aveți pârghii pentru a micșora cuantumul acestei taxe.
La dumneavoastră e de 12,5 lei lunar de persoană.
Citiți aici explicațiile primăriei ungheni referitor... mai detaliat la taxa respectivă https://ungheni.md/anunt-ce-inseamna-taxa-de-salubrizare-si-la-ce-sunt-folositi-banii-acumulati/

29 iulie 2024