Țeava de scurgere a apei folosită în gospodărie

18 septembrie 2020 113

Vecinul are canalizare, țeava e trasă chiar pe lângă gardul meu din blocuri de beton. Țeava respectivă e ascunsă ca să n-o văd eu, însă gardul se strică. Are dreptul să instaleze acea țeavă (prin care se scurge toată apa de ploaie) chiar lângă gardul meu?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Elena!

Da, are dreptul, deoarece acea țeavă trece pe terenul ce aparține vecinului Dvs.

Risipirea gardului instalat de către Dvs. are loc urmare anume a faptului că acea țeavă trece pe lângă gard? Dacă da, cum puteți demonstra acest fapt?

Succes.

19 septembrie 2020