Termenul Contractului de Arenda

21 mai 2020 80

Persoana fizica a semnat cu Primaria un contract de arendă a unui teren pe termen de 3 ani (06.01.2015-06.01.2018). La expirarea termenului, contractul se prelungește pe 1 an (06.0.2019). Conform CC, după expirarea termenului de arendă, dacă arendatorul nu solicită returnarea terenul, contractul de arendă se prelungește cu un an. Este valabil contractul de arendă semnat în 2015?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca este indicat că acesta se prelungește automat pe încă o perioadă iar nimeni nu a solicitat/pretins, iar părțile nu au careva obiecții, contractul poate fi considerat valabil.

28 mai 2020