Timp de 4 ani am acumulat datorie de 50000 lei pentru pensie alimentara

7 mai 2017 88

Buna ziua! Va rog daca puteti sa ma consultati in urmatoarea situatie: am divortat in anul 2012 de comun acord, copilul a ramas cu mama. Acum cind am dorit sa perfectez actele nu am putut din motiv ca, dupa o perioada, fosta sotie a dat in judecata pentru stabilirea pensie alimentare (in jur de 1000 lei, nu sunt angajat oficial), citatie la proces nu am primit, respectiv decizia a fost luata in lipsa si nestiinta mea. Cind am mers sa rezolv situatia, s-a dovedit ca in acesti ani s-a adunat o datorie in jur de 50000 lei.
1. Pot ataca decizia in judecata avind in vedere ca au trecut deja 4 ani?
2. Ce risc daca nu achit aceasta suma? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Buna ziua.
Puteti incerca sa solicitati revizuirea hotaririi judecatoresti in baza articolului 449 lit."c" din Codul de Procedura Civila http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=348338 . Totusi, chiar daca se va reincepe procesul este putin probabil ca hotarirea va fi anulata - daca copilul nu traieste cu Dvs., atunci aveti obligatia de a achita... mai detaliat pensie de intretinere.
Daca nu achitati suma, atunci executorul judeactoresc ar putea sa o urmareasca silit (sechestrarea bunurilor Dvs. si vinzarea), care implica si consturi suplimentare a procedurii de executare. Alte riscuri pot fi legate de interdictiile care pot fi puse in cadrul procedurii de executare, inclusiv interdictia de a parasi tara.

7 mai 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Puteti solicita in apel repunerea in termen...insa termenul e prea mare...instanta va intreaba simplu : daca nu a-ti cunoscut de hotarirea data cum a-ti ajutat la intretinerea copilului?
In cazul d-stra mai bine totusi sa intomit un grafic de achitare la executorul judecatoresc impreuna cu fosta sotie !

8 mai 2017