Trecerea vamii cu marfa spre comercializare?

8 iunie 2017 58

Daca trec cu marfa in masina personala la vama! Cind trebuie sa devamez si in ce caz nu e nevoie de devamare? Depinde de gabarite? De bucati? De valoare? Trebuie obligatoriu cec la marfa sau este acceptat si o confirmare de la vinzator cu semnatura?!

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Toata 'marfa' se devameaza - fara exceptii. Devamarea se face de agentul economic care ulterior va comercializa marfa in Moldova. Exceptii exista numai pentru obiecte de uz personal in cantitati mici si de valoare mica.

8 iunie 2017