Un pensionar angajat beneficiază de o foaie gratis la tratament la un sanatoriu din republică?

13 iulie 2017 534

M-am adresat pentru a primi o foaie gratis la sanatoriul din Călăraşi şi mi s-a răspuns, chiar dacă sunt pensionară de vîrstă de 40 ani stagiu de muncă neîntrerupt, nu am dreptul, fiindcă lucrez. Doar după ce mă voi concedia, după 6 luni voi avea dreptul odată la trei ani să primesc o foaie cu gratuitate.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Conform Hotaririi Guvernului nr. 372/2010, daca sunteti pensionara si totodata sunteti angajata in cimpul muncii, aveti dreptul doar la bilete cu 30% reducere din cost, si nu la bilete gratuite.
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=334576
Totusi, aceasta Hotarire de Guvern se aplica numai in cazul a doua sanatorii, de la Vadul lui Voda si din Sergheevca.
Nu... mai detaliat am gasit informatie despre sanatoriul Codru, insa presupun ca se aplica aceleasi reguli.
Trebuie sa va inregistrati cu o cerere de includere in Lista, la structura teritoriala de asistenta sociala din raza domiciliului.

13 iulie 2017