Unde pot depune cererea de divorț, daca soțul nu este de acord cu divorțul?

16 ianuarie 2019 158

Vreau sa divorțez de soțul meu, dar acesta nu este de acord. Avem un copil minor de 4 ani .

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Competența teritorială generală
(1) Reclamantul poate intenta acțiunea în oricare din sediile instanței în a cărei rază teritorială se află domiciliul pîrîtului.

16 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Totodată, există si competența excepționala aplicabilă cazului
Acţiunea de desfacere a căsătoriei poate fi intentată şi în oricare dintre sediile instanțeide la domiciliul reclamantului dacă în grija lui se află copii minori sau dacă deplasarea lui la instanţa de la domiciliul pîrîtului întîmpină dificultăţi întemeiate.

16 ianuarie 2019