Vânzarea proprietății după moștenire

8 septembrie 2022 92

Buna ziua. Am moștenit impreuna cu sora o casa țărănească de la mama. Anul trecut am obținut la notar certificatul de moștenitor. De ce avem nevoie mai departe pentru a vinde casa? E nevoie sa transcriem toate documentele cadastrale pe numele nostru? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Da, deoarece dreptul de proprietate naște din momentul înregistrării bunului în Registrul bunurilor Imobile, ulterior puteți iniția procedura de vânzare-cumpărare.

8 septembrie 2022