Vecina a depus o plângere la poliție

18 decembrie 2019 107

Vecina a depus o plângere la poliție pe data de 13.12.2019, precum că soțul a numit-o cu cuvinte "înjurioase" pe data de 20.11.2019, în jurul orelor 13.00 și are doi martori. Poliția l-a citat și i-a făcut proces-verbal cu amendă de 200 lei. De fapt, soțul nici nu a văzut-o în acea zi, nu că încă s-o mai numească cumva. Cum putem demonstra că cererea ei este falsă? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Desigur, dvs de la data întocmirii cererii dispuneți de 15 zile pentru a contesta procesul verbal în caz de dezacord, astfel în contestația dvs urmează să vă referiți la motivele de drept și de fapt și anume să indicați că fapta nu a fost comisă de către dvs iar... mai detaliat la materialele cauzei contravenționale nu există careva probe să dovedească acest fapt, motiv pentru care urmează a fi anulat procesul verbal.

Desigur că în atare situație ar fi niște pierderi pentru dvs să apelați la instanța de judecată deoarece amenda este una mică dar decizia vă aparține, urma soțul în cadrul procesului contravențional să conteste orice acuzare și să vină cu mai multe solicitări față de aceștia...

18 decembrie 2019