Victima in sedinta contraventionala are drept de recurs?

10 august 2016 43

Daca sunt partea vatamata in sedinta de judecata pe cauza contraventionala, la prima sedinta nu am fost citata, dar m-am prezentat si am obtinut citatie pentru a doua sedinta, unde am prezentat referinta si am vorbit. Daca nu sunt de acord cu hotarirea judecatorului, am drept de recurs la Curtea de Apel?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Dna Tatiana, partea vătămată are drept de recurs împotriva hotărârilor judecătorești în cauzele contravenționale. Termenul de recurs este de 15 zile de la pronunțarea hotărârii, și se depune la instanța care a emiso.

10 august 2016