Vreau să plec de acasă cu iubitul, dar părinți ne amenință că vor depune plângere la poliție

20 mai 2023 47

Bună ziua. Am 22 de ani și iubitul meu - 32. Vreau să plec de acasă cu el, dar părinți mei nu sunt de acord și ne amenință că vor depune plângere la poliție. Pot părinții să mă oprească în situația descrisă? Se poate întâmpla ceva dacă ei depun plângere la poliție?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Ana, eu am să fiu categoric. Tu ai vârsta majoră, ce treabă au părinții cu tine, ultima decizie e după DVS. Părințăă o să așureze cu adresarea lor la poliție. ei nu sunt în drept să vă uinterzică, decizia rămâne după DVS, e tot.

21 mai 2023