Administratorul poate sa plece dupa hotare daca intreprinderea are restante fata de bugetul local?

5 mai 2017 21

Administratorul poate sa plece dupa hotare daca intreprinderea are restante fata de bugetul local?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Iraida,

Interdicția de a părăsi țara este o măsură de asigurare a executării documentului executoriu și se aplică față de debitor.
În cazul în care societatea are restanțe față de buget, atunci măsurile de asigurare se aplică asupra societății, ci nu asupra administratorului.

5 mai 2017