Aport la capitalul social al SRL

4 decembrie 2019 46

Buna ziua. La infiintarea SRL, unul din fondatori a depus bani la banca care au fost indicati ca fiind aport la capitalul social. Din suma depusa, o parte din bani au fost folositi la reparatie, la procurarea utilajului etc., insa o parte de bani au ramas neutilizati. Banii ramasi nu au fost restituiti fondatorului. Intrebarea: legea permite ca banii ramasi sa fie recalificati in contabilitatea societatii comerciale ca "datorie a SRL-ului fata de fondatorul sau", desigur cu acordul lui. Daca da, care este procedura si cum se perfecteaza documental? Am gasit prin legislatie ca se practica convertirea imprumutului acordat ca catre fondator SRL in aport la capitalul social, dar invers nu pot gasi. Va multumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Diana,

Legislația prevede că în perioada de activitate a societăţii, asociaţii nu pot cere restituirea aportului lor vărsat în capitalul social. Respectiv suma vărsată ca aport la capital social nu poate fi restituită. Însă odată cu sporirea capitalului companiei, asociatul va putea să primească suma respectivă sub formă de... mai detaliat venit repartizat între asociați.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

5 decembrie 2019